Enterprise Model

okuyun...
Basında Biz
Yan sanayide başarılı bir ERP uyarlaması için yol haritası PDF   e-Posta

Subconturkey Automechanika
Atila Zeybek
Model Business Solutions Genel Müdürü

Yan sanayide başarılı bir ERP uyarlaması için yol haritası

 

ERP sisteminin önemi

Kurumların stratejik disiplin ve yönetim aracı olan ERP sistemi, vücudumuzun sinir sistemi kadar gerekli ve önemlidir. Bu nedenle, sağlıklı işleyen bir ERP sistemi, yan sanayi işletme yöneticilerimiz için, makina parkı ve üretim yeteneklerinden daha büyük bir övünç kaynağı olmalıdır. Çünkü, uyarlama sonrasında, işletmenin tüm iç ve dış ticari işlemlerini, yeni sinir sistemleri haline gelen ERP ile yönetmeye başlamanın çok sayıda avantajı bulunuyor. Doğru yönetmenin ve planlamanın yanında, sipariş, ürün, ürün grubu, yönetim birimi bazında gerçekleşen maliyetlerin, gelir-gider kalemlerinin pivot analizleri sonucunda alınan doğru kararlar sayesinde, kısa zamanda verimlilik ve giderlerde kontrol sağlanıyor. Tekrarlı ve kişilere bağlı işlemler ortadan kalkıyor, ortaya çıkan kurumsal hafıza sayesinde günlük işlemlerin takibi problem olmaktan çıkıyor ve personel kaynağı daha verimli kullanılıyor. Verileri elde etme ve raporlama zorlukları aşıldığından, yetkili yönetici, zamanının önemli bir bölümünü kontrol, analiz ve karar verme yönünde kullanabilir hale geliyor.

Devamını oku...
 
ERP, işletmelerin sinir sistemi PDF   e-Posta

Kurumların stratejik disiplin ve yönetim aracı olan Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) sistemleri, işletmelerin sinir sistemi haline geliyor. Tüm iç ve dış ticari işlemler, ERP ile yönetiliyor. Türkiye’de de büyük ilgi gören ERP çözümlerinde, Türk yazılımcılar  başarılı ERP çözümleriyle pazarda önemli bir rol oynuyor. Model Business Solutions, ERP konusundaki geniş bilgi birikimi ve güçlü sektörel deneyimi ile, kurumsal yazılım pazarında ülkemizin haklı gururu olmayı hak ediyor. Model Business Solutions Genel Müdürü Atila Zeybek ile ERP uygulamaları ve deneyimleri üzerine konuştuk.

 

ERP çözümleri kurumlara ne gibi faydalar sağlıyor?

ERP çözümlerinin faydaları çokboyutlu. Doğru yönetmenin ve planlamanın yanında, sipariş, ürün, ürün grubu, yönetim birimi bazında gerçekleşen maliyetlerin, gelir-gider kalemlerinin pivot analizleri sonucunda alınan doğru kararlar sayesinde, giderlerde azalma ve gelirlerde artış sağlanıyor. Tekrarlı ve kişilere bağlı işlemler ortadan kalkıyor, ortaya çıkan kurumsal hafıza sayesinde günlük işlemlerin takibi problem olmaktan çıkıyor ve personel kaynağı daha verimli kullanılıyor. Verileri elde etme ve raporlama zorlukları aşıldığından, yetkili yönetici, zamanının önemli bir bölümünü kontrol, analiz ve karar verme yönünde kullanabilir hale geliyor.

Devamını oku...
 
Dokunmatik cihazlarla üretimden veri toplama sistemi PDF   e-Posta

Çok sayıda ve farklı ebatlarda parçaların üretim sahasında farklı yollar izlediği karmaşık sac şekillendirme alanında gerçekleşen üretim bilgilerini ERP sistemine zamanında alabilmek ve izleyebilmek, ERP projesinin en önemli başarı kriterlerinden biridir. ERP öncesi işleyişlerde, üretimi yapan operatörler veya birim amirleri, kendilerine verilen vardiya iş listesi belgesini vardiya sonunda elle doldurur ve yönetime teslim ederler. Üretim formlarının kullanımının en büyük dezavantajı, planlama ve üst yönetimin, ortada bir yanlışlık varsa, gerçekleşen üretim bilgilerini, gecikmeli olarak görmeleridir. Bu nedenle, gerçekleşen üretim bilgileri, vardiya sonu beklenmeden, üretim sahasından ERP sistemine direkt olarak alınabilmelidir.

Devamını oku...
 
Fason SAC işleme alanında zorlayıcı ERP senaryoları PDF   e-Posta

Özel Yazı
Atila Zeybek
Model Business Solutions Genel Müdürü

Fason SAC işleme alanında zorlayıcı ERP senaryoları


Sac şekillendirme alanında, sipariş bazlı, kesikli, fason üretim süreçleri, müşterinin ilgili proje için teklif talebiyle başlar. Fason üreticinin, teklifi hazırlayabilmesi için, CAD/CAM ortamında tasarımları yapması; ürün ağaçlarını oluşturması; ilgili hammaddelerin temin maliyetlerini belirlemesi; makine ve insan kaynakları planlaması senaryosunu ortaya koyması; üretim proseslerinin sürelerini, üretim maliyetlerini, dış kaynaklardaki fason üretim maliyetlerini, paketleme ve sevkıyat süreçleriyle birlikte tüm süreçleri dikkate alarak doğru bir maliyet hesabı yapması gerekir. Müşteriye en uygun teklifin verilebilmesi, genel üretim gider paylarıyla birlikte tüm bu maliyetlerin doğru hesaplanabilmesine yardımcı olabilecek bir kurumsal disiplin altyapısı olan ERP sistemiyle mümkündür.

Devamını oku...
 
ERP’nin kurumlar için gerekliliği ve önemi nedir? PDF   e-Posta

Referans Özel
Atila Zeybek
Model Business Solutions Genel Müdürü

Enterprise Resource Planning (ERP) hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? ERP’nin kurumlar için gerekliliği ve önemi nedir?

Kurumların stratejik disiplin ve yönetim aracı olan ERP sistemi, vücudumuzun sinir sistemi kadar gerekli ve önemlidir.

İşletmeler, uyarlama sonrasında, tüm iç ve dış ticari işlemlerini, yeni sinir sistemleri haline gelen ERP ile yönetmeye başlıyorlar. Doğru yönetmenin ve planlamanın yanında, sipariş, ürün, ürün grubu, yönetim birimi bazında gerçekleşen maliyetlerin, gelir-gider kalemlerinin pivot analizleri sonucunda alınan doğru kararlar sayesinde, kısa zamanda giderlerde azalma ve gelirlerde artış sağlanıyor.

Devamını oku...
 
<< Başlat < Önceki 1 2 3 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 > 3